Associates

Michelle Jones - School Administrator

Trish Coyle

Teri Francis

Katrina Hadley

Callum Harrison

 

Elliot Shaw - Data Manager

Clare Kelly - SEN Admin Assistant

 

Pastoral

Akeim Mundell BEM - Lead Pastoral Manager, Pastoral Leader for Year 10 and Staff Governor

Lisa Craig - Year 9 

Patricia Jackson - Year 8 

Olivia Sewell - Year 7

Nicole Cunningham

Dion Taylor-Bell

 

Mica Jeffers - Assistant Pastoral Leader

Munir Khan - Assistant Pastoral Leader

Yasmin Khan - Assistant Pastoral Leader

 

Safeguarding

Ela Paton

Sarah Penrose 

 

Attendance

Tina Ingram 

Deborah Lauder 

 

Technicians

Tyler Frankland - Performing and Visual Arts

Hannah Hibberson-Davies - Technology

 

Senior Leadership Team

Andy Park - Executive Headteacher

David Prophet - Headteacher

Sue Burke - Deputy Headteacher

Laura Galbraith - Deputy Headteacher

Christian Harris - Deputy Headteacher

Emma McLaren - Deputy Headteacher

Paul Fearon - Assistant Headteacher

Ian Jameson - Assistant Headteacher

 

English

Corinna Iredale  (Curriculum Leader)

Amarah Baig (Assistant Curriculum Leader)

Rebecca Bennett (Assistant Curriculum Leader)

Emily Hall

Sophie Painter 

Edward Sager

Hannah Sloan (SENDCo)

Gemma Whone

Josh Williams

 

Maths

Vanessa Wahed (Curriculum Leader)

Luma Badri (Assistant Curriculum Leader)

Leanne Ashton-Smith

Zoe Corrigan

Harrison Summerscales

Elliot Tollast

Aamir Unia (Responsibility in Maths)

 

Science

Carl Knipe (Curriculum Leader)

Edward O'Ranson (Assistant Curriculum Leader)

Heidi Brien

Anza Khokhar

Erin Roxborough (Responsibility in Science)

 

Art

Sophie Deegan (Curriculum Leader)

Connor McGill

Beverley Murray

 

Dance

Gabby Harper

 

Drama

Georgia Brain

 

Music

Rebecca Cooper

Caoimhe Crerand 

 

PE 

Heera Singh (Curriculum Leader)

Charlotte Austin 

Paul Jones

Katie Smith

 

Humanities

Carol-Anne O'Carroll (Curriculum Leader)

Patrick Goodchild (Assistant Curriculum Leader)

Bethany Aldridge 

Zara Daswani 

 

Modern Foreign Languages

Sarah Tomkow (Curriculum Leader)

Anthony Fitzpatrick

Charlotte Holden 

Elizabeth Smith

 

Technology 

David Bennison (Curriculum Leader)

Emma Ward (Assistant Curriculum Leader)

Jen Meanwell-Trafford 

Megan Smalley

 

Teaching Assistants

Onica Liburd - Lead TA

Glynis Ablott

Enny Adeniyi

Meriem El-Habchi

Ayse Gulcicek

Bethany Hannon

Mohamad Ladki

Danielle Matthews

Nicholas Morris

Ka Pang

Viktoria Vago

 

Cover Supervisors 

Danielle Jackson

Jenny Lawlor

Luke Molloy

Jackie Sharratt

 

Communication & Marketing

Richard Stout

© Copyright 2018–2022 CHS South. All rights reserved.

School & College Websites by Schudio.com Schudio